Dziś opiszę i przybliżę kwestię wykresów na Ovufriend.
Absolutnie nie chcę robić reklamy, ale jest to coś czego używam i uważam za naprawdę dobre narzędzie. A skoro mam dobre narzędzie to nie szukam innych :)
Poza tym ma znaczącą zaletę - jest po polsku. Pewnie część przyszłych mam miałaby problem z angielskimi serwisami i określeniem konsystencji śluzu w języku angielskim :)
Załóż konto na Ovufriend.
Także na sam początek - po co to w ogóle?
A no, żeby wyznaczyć swoje dni płodne i owulację, żeby obserwować swój cykl i zachowania ciała. Żeby można było porównać ze sobą poszczególne cykle, wiedzieć w którym dniu mniej więcej spodziewać się owulacji (na podstawie tendencji z poprzednich cykli), jak długo trwa nasza faza lutealna, która jest bardzo istotna z punktu widzenia zagnieżdżenia się zarodka i rozwoju ciąży.
Poza tym, jeżeli (odpukać!) przez dłuższy czas miałybyście problem z zajściem w ciążę - wykresy można sobie wydrukować i zanieść je do swojego ginekologa. On wiele z nich się dowie i wyczyta :)
Po drugie - jak i czym mierzyć i obserwować?
Po pierwsze - temperatura.
Mierzona codziennie rano o tej samej porze. Bardzo ważne jest aby mierzyć po pełnych 3 godzinach nieprzerwanego snu. Inaczej wyniki mogą być niemiarodajne.
Mierzymy mniej więcej pomiędzy godziną 4.00 a 7.30.
Wybieramy swoją godzinę i codziennie o niej mierzymy.
Do mierzenia najlepszy będzie termometr z dwoma miejscami po przecinku.
Microlife przygotował specjalnie na tę okazję termometr. Model MT 16c2. Dostępny w wybranych aptekach, w aptekach internetowych i na allegro.
Znajdziemy w nim nawet instrukcję jak i w jakim celu mierzyć temperaturę, na co zwracać uwagę, aby wyznaczyć sobie dni płodne.
Temperaturę mierzymy w pochwie, ustach lub odbycie.
Pozostaje jeszcze kwestia śluzu i szyjki macicy.
Dla dokładniejszych wykresów i dokładniejszego wykrycia dni płodnych, owulacji, ciąży Ovufriend oferuje nam możliwość zapisania obserwacji śluzu i szyjki macicy.
Śluz jest zdecydowanie łatwiejszy do obserwacji.
Obserwacja szyjki wymaga trochę znajomości i wprawy.
Poza tym niektóre kobiety czują dyskomfort dotykając szyjkę.
Im więcej poczynimy obserwacji - tym wykres i jego interpretacja przez program będzie dokładniejsza. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli wprowadzimy błędne dane (np poprzez nieumiejętność zbadania i rozpoznania wysokości, miękkości i otwartości szyjki) możemy otrzymać błędną interpretację wykresu.
Rodzaje zaobserwowanego śluzu oraz instrukcję jak badać i rozpoznawać szyjkę znajdziecie w bazie wiedzy Ovufriend. Jest bardzo przyjaźnie i przejrzyście napisana, więc nie widzę potrzeby się nad tym rozpisywać.
Po trzecie - interpretacja, czyli jak czytać wykres
Program jest bardzo intuicyjny i wiele rzeczy powie nam sam.
Natomiast dla naszej ogólnej wiedzy warto wiedzieć:
- owulacja występuje w okolicach dni kiedy zaobserwujemy śluz wodnisty i rozciągliwy (jak rozpoznać śluz?) - wówczas najlepiej jest się kochać, aby udało się plemnikom dotrzeć akurat na czas owulacji,
- owulacja na wykresie zaznaczona będzie jako skok temperatury. Do jakiej konkretnie - nie da się określić, bo u każdej kobiety będzie ona inna. Natomiast program wykryje skok, który uzna za przebytą właśnie owulację.
- seks po owulacji to już w zasadzie seks "po ptakach". Trochę za późno patrząc z perspektywy ewentualnego zapłodnienia.
- po owulacyjnym wzroście temperatury utrzymuje się ona na wyższym poziomie (to tak zwana faza lutalna, pozwalająca zagnieździć się jajeczku)
- nagły skok (czasem również spadek) w fazie lutealnej może oznaczać zagnieżdżenie.
- ogólny spadek temperatury pod koniec fazy lutealnej oznacza, że niestety nadchodzi miesiączka.
- kiedy temperatura po terminie spodziewanej miesiączki nadal pozostaje wysoka - możemy się spodziewać, że najprawdopodobniej test ciążowy wyjdzie nam pozytywny :)
Dla przykładu wykresy udostępnione przez użytkowniczki Ovufriend:
Wykres bezowulacyjny:
Wykres zakończony miesiączką:
Wykres zakończony ciążą:
I co się niestety również zdarza - zakończony poronieniem:
Pionowa kreska na wykresach oznacza owulację.
Pozioma natomiast temperaturę bazową powyżej której powinna się utrzymywać temperatura w fazie lutealnej.
Załóż konto na Ovufriend.
Dlatego nie ufam urządzeniom, od których oczekuje się, że zrobią coś za nas. W pierwszym cyklu widać, że był skok temperatury. Prawda jest, że kobieta nie była konsekwentna w mierzenia temperatury i są luki w wykresie. Aczkolwiek samemu można przeliczyć sześć temperatur niższych z fazy pierwszej, i trzy wyższe z fazy lutealnej. Trzecia nie spełnia kryterium, dlatego bierze się pod uwagę czwarta. Czwarta wyznacza w tym cyklu koniec płodności. Spadek oznacza, że prawdopodobnie zaczela się miesiączka, która nie została oznaczona na wykresie.
OdpowiedzUsuńPoza tym warto, aby ta kobieta się obserwowała dalej, bo jeżeli powtarzają się takie cykle, to może mieć trudność z zajściem w ciążę, gdyż nie ma korelacji wskaźników.
Teraz patrzę, to jest zaznaczona miesiączka na pierwszym cyklu. Przepraszam, ale reszta tak jak wyzej
OdpowiedzUsuńPolecam termometr owulacyjny Kardioline. Trwały, dobry i tani termometr.
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńChcecie wiedzieć, w jaki sposób obliczyć cały kalendarz owulacji? Jeśli tak, to koniecznie musicie wejść sobie na stronę https://apteline.pl/artykuly/owulacja-jak-ja-obliczyc-kalendarz-owulacji-i-dni-plodnych Tam poznacie wszystkie szczegóły związane z planowaniem Waszej rodziny. Odpowiednia wiedza na pewno pomoże w całym tym procesie i w tym, aby wykluczyć jakieś problemy z zajściem w ciążę.
OdpowiedzUsuńPolecam również stronę https://humana-baby.pl/blog/czym-sa-i-jak-dzialaja-testy-owulacyjne/ , gdzie dokładnie jest opisany temat testów owulacyjnych, czym one są i jak działają. Warto się zapoznać z tymi rzeczami, aby dokładnie wiedzieć jak korzystać z testów
OdpowiedzUsuń